Technologie przerobu drewna

Technologie przerobu drewna

Drewno wykorzystywane jest przez ludzi od momentu, w którym zaczęli oni dostrzegać jego możliwości użytkowe. Drzewa spotykamy najczęściej w lasach, parkach, terenach zielonych, ale z drewnem jest nieco inaczej – surowiec ten lub jego pochodne otaczają nas na co dzień i to ze wszystkich stron, mimo że zwykle się nad tym nie zastanawiamy. Korzystamy z mebli drewnianych, zapisujemy coś na papierze, a w kominku przyjemnie pyka palące się drewno kominkowe. To tylko nieliczne przykłady. Jednak niezależnie od tego z czym mamy do czynienia, drzewo musi zostać ścięte, a drewno przetworzone. Spójrzmy na różne technologie przerobu drewna i zapoznajmy się z wynikami ich działań.

Technologie przetwarzania drewna

Drewno może być poddawane różnym rodzajom obróbki w zależności od oczekiwanych wyników. Istnieją cztery główne sposoby na przetwarzanie drewna, a każdy
z nich zawiera w sobie kilka opcji. Poniżej znaleźć można opis poszczególnych z nich:

1. Przerób mechaniczny, czyli fizyczny – polega wykorzystaniu do przetworzenia drewna urządzeń mechanicznych, np. traków. W wyniku działań maszyny, drewno zostaje przygotowane do obróbki (poprzez korowanie), podzielone – powstają np. deski. Produkty te podlegają dalszej obróbce i przetwarzaniu. W skład przerobu mechanicznego wchodzą również działania plastyczne: zgniatanie, walcowanie, ściskanie. Istnieją dwa stopnie skomplikowania tego procesu, dlatego wyróżniamy:

- obróbkę pierwiastkową – która polega na przetwarzaniu drewna na mniejsze elementy: łaty, kantówki – czyli produkty, które można wykorzystać do określonych celów.

- Obróbkę wtórną – polegającą na łączeniu drewna z różnymi materiałami (lub po prostu z drewnem), tak, by powstały gotowe produkty. Procesy te wykorzystywane są w meblarstwie, stolarstwie, szkutnictwie, budownictwie (stolarka budowlana: okna, drzwi, elementy deskowań, podpór).

2. Przerób chemiczny – to działania, które mają na celu pozyskanie składników chemicznych. Wyróżnia się następujące rodzaje przerobów chemicznych:

- celulozowo-papierniczy – dzięki którym możliwe jest wytwarzanie papieru, tektury, celulozy.

- Piroliza (destylacja rozkładowa, destylacja sucha, wytlewanie) – czyli proces, który możliwy jest dzięki działaniu wysokiej temperatury, ale bez dostępu tlenu. Drewno umieszcza się w retortach, które ogrzewane są do 500°C, w wyniku czego powstają: węgiel drzewny, gaz drzewny, ocet drzewny, prasmoła.

- Ekstraktacja – czyli proces, w którym możliwe jest wyodrębnienie garbników (tj. substancji służących do garbowania skóry, pozyskuje się je
z kory drewna lub samego drewna) oraz produktów żywicznych (pozyskiwanych z karpiny, czyli systemu korzeniowego oraz pnia).

- Hydroliza – czyli proces scukrzania drewna przy użyciu np. kwasu solnego. Wytworzony w ten sposób cukier lub alkohol są o wiele droższe, niż te, które spotykane są powszechnie w sklepach.

3. Przerób fizyko-chemiczny – jak sama nazwa wskazuje łączy w sobie elementy obróbki mechanicznej i chemicznej. Można go podzielić na cztery podgrupy:

- przemysł płytowy – czyli procesy, które mają na celu wytworzenie płyt drewnopochodnych: pilśniowych, wiórowych, sklejek.

- Produkcja drewna ulepszonego – terminem tym określa się drewno klejone warstwowo lub prasowane.

- Nasycanie drewna – są to działania mające na celu impregnację drewna przed zjawiskami atmosferycznymi, a także zabezpieczają przed szkodliwym wpływem owadów i organizmów biologicznych, np. grzybów.

- Produkcja mączki drzewnej – czyli drobno zmielonego drewna, które może być wykorzystywane np. w pirotechnice.

4. Przerób hydrotermiczny (cieplno-wodny) – szereg procesów z wykorzystaniem temperatury i wody lub pary wodnej. Działania te mają na celu poprawienie parametrów obrabianego drewna. Mogą to być:

- warzenie,

- parowanie,

- suszenie drewna.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+
Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Napisz komentarz

* Nazwa:
* E-mail: (Niepubliczny)
   Strona: (Razem z http://)
* Komentarz:
Płacę przez PayU

Kup u producenta

Newsletter

* Rejestrując się w Newsletterze wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Made of Wood Group Surmiak Mateusz w celach marketingowych oraz na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej. Podanie danych jest dobrowolne. Każdemu subskrybentowi newslettera przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych, możliwości ich poprawiania oraz żądania zaprzestania ich przetwarzania zgodnie z Polityką Prywatności.
Blogi / Fora
Blog i encyklopedia poświęcone technologii drewna - wikiwood.edu.pl Blog. Meble bukowe, dębowe, brzozowe - meblebukowe24.pl Blog. Woskowane meble sosnowe - woskowanemeble24.pl Blog, technologia drewna - sosnowemeble24.pl Blog. Meble drewniane, technologia drewna - mebledrewnianeproducent.pl Forum meble drewniane. Najpopularniejsze forum o meblach z litego drewna. - meblezdrewna24.eu
sklep@hacienda.pl