Salon w stylu rustykalnym – na co zwrócić uwagę?

Salon w stylu rustykalnym – na co zwrócić uwagę?

Salon zdecydowanie jest jednym z najważniejszych punktów mieszkań, które go posiadają. Jeśli tylko możemy sobie pozwolić na jego obecność, jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Salon, zwany też pokojem dziennym, pełni szereg zadań – jest centralnym punktem mieszkania, skupia całe życie rodzinne, zachęca do wspólnego spędzania wolnego czasu, czasami służy za jadalnię czy strefę rozrywki. W związku z powyższym, salonowi stawiane są bardzo wysokie wymagania – ma być przytulny, przestronny, komfortowy, powinien cieszyć oko oraz zapewniać miejsce do wypoczynku. Każdy poprawnie urządzony salon powinien spełniać te wszystkie wymagania. Skupimy się jednak na salonie w stylu rustykalnym – prawdziwej oazie spokoju i miejscu, w którym można zatopić się w rozmowie z gośćmi czy rodziną.

Omawianie rustykalnego salonu rozpocznijmy od kilku słów o surowcach, które najchętniej wykorzystuje. Styl ten opiera się w głównej mierze na naturze – na myśl przywodzi wieś, przyrodę i to co nam one oferują. Wśród materiałów wykorzystywanych do budowy rustykalnej aranżacji zdecydowanie króluje drewno – są z niego wykonane przede wszystkim meble, ale także podłoga, sufit i elementy dekoracyjne. Całą drewnianą kompozycję uzupełniają inne materiały: kamień, kute żelazo czy ceramika. Drewniane meble są bardzo solidne i stabilne, ich masywność wpisuje się w aurę staromodności, którą odznacza się styl rustykalny. Meble w miarę możliwości powinny wyglądać staro (mogą być stylizowane lub jeśli jest taka możliwość, dobrze będzie, gdy zaopatrzymy się w antyki). Warto zwrócić uwagę, że ze względu na ukierunkowanie na naturalność, nawet wady drewna są „mile widziane”. Sęki, spękania czy małe wypaczenia nie przekreślają mebla – wręcz przeciwnie, nadają mu charakteru. Widoczność usłojenia drewna jest również zaletą – zważając na fakt, że nie ma dwóch identycznie usłojonych drzew, meble zyskują na oryginalności. Kształty, które meble przybierają są delikatne, pozbawione zbędnych upiększeń. Samo to, że są zrobione z drewna jest wystarczającym ozdobnikiem. Styl rustykalny zachęca do „bawienia się” meblami. Nie muszą one spełniać pierwotnie przeznaczonego im zadania – np. drewniana skrzynia będzie idealnym stołem. Ciekawym pomysłem, który świetnie sprawdzi się w rustykalnym salonie, są odkryte drewniane belki stropowe – nawet jeśli nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, świetnie spiszą się jako ozdoby. Trzeba przyznać, że bardzo oryginalne i nietuzinkowe. Podłogi mogą być drewniane lub z kamienia, ewentualnie z połączeń tych dwóch surowców. Niezależnie od wyboru efekt z pewnością będzie zadowalający, zwłaszcza, że oba materiały są bardzo wytrzymałe, a do tego posiadają wysoko cenione walory estetyczne. Z kamienia można wykonać kominek, który jest jednym z najważniejszych elementów rustykalnego salonu. Opcjonalnie można wybrać żeliwną wersję – wszystko zależy od gustu właściciela. Ceramika, wiklina, naturalne tkaniny – to idealny materiał na różnego typu dodatki, które wprowadzają do wnętrza jeszcze większą dawkę przytulności. Sprawdzają się wzory związane z folklorem, świeże kwiaty. Trzeba jednak uważać, żeby nie przedobrzyć z ilością dekoracji – nie obowiązuje tutaj zasada: im więcej, tym lepiej. Uwaga należy się również kolorom – w tym przypadku również dominuje naturalność, kolory ziemi. Dużo jest brązów w rozmaitych wariantach, ale także elementy zieleni czy bieli.

Rustykalny salon zachęca swoimi walorami do spędzania w nim czasu. Przyciąga do siebie młodszych i starszych. W tym przytulnym klimacie, który tworzy, umacniają się więzy rodzinne. Z powodzeniem można odpocząć i zrelaksować się. Szczególnie dobrze czuć się w nim osoby, które uwielbiają przytulną atmosferę, a ciszę i spokój wsi przedkładają nad wielkomiejski hałas.


Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+
Strona: www.woodica.pl

Napisz komentarz

* Nazwa:
* E-mail: (Niepubliczny)
   Strona: (Razem z http://)
* Komentarz:
Płacę przez PayU

Kup u producenta

Newsletter

* Rejestrując się w Newsletterze wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Made of Wood Group Surmiak Mateusz w celach marketingowych oraz na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej. Podanie danych jest dobrowolne. Każdemu subskrybentowi newslettera przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych, możliwości ich poprawiania oraz żądania zaprzestania ich przetwarzania zgodnie z Polityką Prywatności.
Blogi / Fora
Blog i encyklopedia poświęcone technologii drewna - wikiwood.edu.pl Blog. Meble bukowe, dębowe, brzozowe - meblebukowe24.pl Blog. Woskowane meble sosnowe - woskowanemeble24.pl Blog, technologia drewna - sosnowemeble24.pl Blog. Meble drewniane, technologia drewna - mebledrewnianeproducent.pl Forum meble drewniane. Najpopularniejsze forum o meblach z litego drewna. - meblezdrewna24.eu
sklep@hacienda.pl