Techniki komputerowe w inżynierii materiałów drzewnych

Techniki komputerowe w inżynierii materiałów drzewnych

Od kilkunastu lat komputery stają się nieodłącznym elementem świata. Proces ten postępuje tak szybko, że nawet nie zauważamy, że technologia wkrada się w każdą dziedzinę naszego życia. Oczywiście ma to swoje zalety, ponieważ korzystnie wpływa na np. szybkość przekazywania informacji, pozwala na działania precyzyjne, zautomatyzowane, ułatwia wykonywanie obliczeń, a także daje możliwość komunikacji oraz zapewnia rozrywkę. Technologie komputerowe nie omijają również stolarstwa i meblarstwa – aktualnie są nieodłącznymi towarzyszami wykonywanych prac. Wykorzystanie komputerów i nowoczesnych technologii pozwala na rozwój meblarstwa oraz wykonywanie coraz lepszych mebli, a także przyśpieszanie i udoskonalanie tego procesu. Przyjrzyjmy się kilku miejscom i etapom prac nad meblami, w których możemy zauważyć wpływ komputerów lub technologii komputerowej.

Projektowanie mebli i wizualizacje

Aby wspaniałe meble, które mają szansę trafić do naszego mieszkania, dekorować je i służyć domownikom swoją funkcjonalnością mogły zostać wytworzone, pierwsze muszą zostać zaprojektowane. Projektanci uruchamiając swoją wyobraźnię tworzą prawdziwe dzieła sztuki, a to co widzą w swoich głowach przenoszą następnie na ekrany komputerów. Wykorzystują do tego programy komputerowe, które umożliwiają zobrazowanie swojego pomysłu, a następnie opatrzenie go techniczną dokumentacją (np. wymiarami). Powstały rysunek można przemodelować na wizualizację 3D i sprawdzić, czy na pewno jest właśnie taka, jak w wyobrażeniach. To bardzo użyteczne zarówno dla producentów, jak i klientów, którzy mogą w takich programach stworzyć wizualizacje swoich mieszkań i sprawdzić, czy aranżacja, którą chcą posiadać w swoich czterech kątach będzie odpowiednia.

Kontrolowanie jakości

W procesie produkcji mebli bardzo ważne jest, by finalny produkt nie posiadał wad i spełniał wygórowane wymagania jakościowe stawiane mu przez producenta, a które weryfikowane są przez klienta. Aby móc zapewnić taki stan rzeczy, konieczne jest przeprowadzanie szeregu niezbędnych kontroli jakościowych. W dużych przedsiębiorstwach wykorzystywane są do tego celu zaawansowane urządzenia m.in. elektroniczne suwmiarki i stoły pomiarowe. Zapewniają one szybki i precyzyjny pomiar, szczególnie ta druga wartość jest ogromną zaletą tego typu rozwiązań. Dzięki nim mierzenie elementów staje się szybkie i dokładne, a możliwość popełnienia błędu jest redukowana do minimum. W razie stwierdzenia wady, można szybko interweniować i usunąć usterkę. Brak kontroli lub niedokładne wykonanie pomiarów skutkować może istną katastrofą – np. cała partia elementu mebla może być wadliwa i nie będzie nadawać się do wykorzystania, co pociągnie za sobą straty.

Obrabiarki sterowane komputerowo

Kolejnymi urządzeniami, bez których nie może obejść się nowoczesny zakład meblarski, są obrabiarki CNC, co jest skrótem od angielskiego Computer Numerical Control. Maszyny tego typu „tłumaczą” tekst, który wprowadzany jest do komputera przez programistę i przekształcają go na odpowiednie ruchy elementu obrabiającego. Skutkuje to szybkim wytwarzaniem precyzyjnie wykonanych elementów, np. rzeźbionych nóg do stołów lub krzeseł. Jednak programowanie takich urządzeń wymaga znajomości języka programowania i jest dość trudną sztuką, dlatego zajmować się tym mogą wyłącznie wykwalifikowani programiści, którzy doskonale znają swój fach, biegle czytają i piszą w języku programowania. Efekty dobrze napisanego programu są jednak powalające i warte trudu włożonego w stworzenie programu.

Meblarstwo komputerowe

Przedstawione przykłady pokazują, że technologie komputerowe na dobre rozgościły się w zakładach meblarskich. Stają się konieczne do zapewnienia produkcji mebli o najwyższych standardach. Aktualnie komputery i powiązane z nimi technologie pozwalają usprawnić pracę w przedsiębiorstwach. Pomagają osiągać takie rezultaty, o których meblarze sprzed stu lat mogliby jedynie pomarzyć. Ciekawe co przyniosą kolejne dekady i czy za następne sto lat to samo będzie powiedziane o teraźniejszych meblarzach.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+
Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Napisz komentarz

* Nazwa:
* E-mail: (Niepubliczny)
   Strona: (Razem z http://)
* Komentarz:
Płacę przez PayU

Kup u producenta

Newsletter

* Rejestrując się w Newsletterze wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Made of Wood Group Surmiak Mateusz w celach marketingowych oraz na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej. Podanie danych jest dobrowolne. Każdemu subskrybentowi newslettera przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych, możliwości ich poprawiania oraz żądania zaprzestania ich przetwarzania zgodnie z Polityką Prywatności.
Blogi / Fora
Blog i encyklopedia poświęcone technologii drewna - wikiwood.edu.pl Blog. Meble bukowe, dębowe, brzozowe - meblebukowe24.pl Blog. Woskowane meble sosnowe - woskowanemeble24.pl Blog, technologia drewna - sosnowemeble24.pl Blog. Meble drewniane, technologia drewna - mebledrewnianeproducent.pl Forum meble drewniane. Najpopularniejsze forum o meblach z litego drewna. - meblezdrewna24.eu
sklep@hacienda.pl