Domowy warsztat. Jak samemu zrobić meble przecierane?

Domowy warsztat. Jak samemu zrobić meble przecierane?

W życiu czasem każdy potrzebuje zmiany. Jednak nie każdy chce zmieniać coś w bardzo dużej skali. Jesteśmy raczej ekonomiczni, wolimy coś przerobić, tchnąć nowe życie w coś co już posiadamy. Za przykład weźmy meble drewniane. Służą nam przez długie lata, czasem pokolenia, chwalimy je za użyteczność, trwałość czy stylowość. Po jakimś czasie, nieco niewdzięcznie, stwierdzamy, że meble – mimo że korzystaliśmy z nich przez tyle czasu, mimo że nie są w kiepskim stanie – trzeba zmienić, bo zmieniamy styl aranżacji wnętrza lub znajdujemy jakiś inny powód. Odzywa się w nas wtedy jednak cicha struna wewnętrznego głosu, który mówi, że może jednak da się jeszcze coś z nimi zrobić, podarować im drugie życie, sprawić by wilk był syty i owca cała. Jednym ze sposobów jest przerobienie naszych mebli na meble przecierane, np. białe z przebijającymi się spod warstw białej farby brązowymi detalami.

Meble przecierane – jak się do tego zabrać?

Mebel, który chcemy przetrzeć musi zostać do tego działania odpowiednio przygotowany. Mowa tutaj o prostych czynnościach, niemniej jednak mogących wymagać paru chwil wolnego czasu – wszystko zależy od gabarytów i stopnia zużycia. Przede wszystkim musimy „odświeżyć” mebel – po prostu wytrzeć go z kurzu i umyć. Można to zrobić wilgotną ściereczką (jeśli zabrudzenia spowodowane są głownie przez kurz i delikatne plamki), ewentualnie z dodatkiem płynu do mycia drewna (przy silniejszych zabrudzeniach). Po przetarciu mokrą ścierką, wycieramy mebel ponownie, tym razem suchą – w celu jak najkrótszego narażania drewna na działanie wilgoci. Jeśli mamy do czynienia z meblem, który był polakierowany musimy „ściągnąć” z niego stary lakier. Do tego celu możemy użyć papieru ściernego (powinniśmy mieć przygotowany papier o zróżnicowanej gramaturze, ponieważ pierwsze używa się gruboziarnistego, a następnie zmniejsza rozmiar ziaren aż do małych, delikatnych, którymi wygładza się powierzchnię), specjalistycznych środków chemicznych (polecane raczej w przypadku powierzchni, które papier ścierny mógłby uszkodzić), cykliny, skrobaka lub szlifierki. Powstały pył usuwamy pędzelkiem, tak, by powierzchnia mebla była czysta przed podjęciem kolejnego kroku. Miejsca, które chcemy podkreślić przecierką malujemy bejcą lub farbą na ciemniejszy kolor – nie muszą to być całe powierzchnie, a na przykład wybrane elementy, zdobienia, kanty mebla itp. Po takim zabiegu trzeba mebel zostawić do całkowitego wyschnięcia. Dopiero wtedy możemy przystąpić do dalszych czynności: przecierania woskiem (np. świeczką) uprzednio pomalowanych miejsc (tylko tych, które „naznaczyliśmy” ciemniejszą barwą). Takie działania sprawią, że kolejna (biała) warstwa farby, nie wniknie całkowicie w drewno w miejscu „zabezpieczenia” woskiem, a my będziemy już o krok od uzyskania oczekiwanego efektu. Malujemy cały mebel białą farbą, w zależności od tego jak bardzo chcemy, żeby kolory kontrastowały, dając wrażenie postarzenia mebla, nakładamy kolejne warstwy białej farby – oczywiście po każdym malowaniu trzeba poczekać, aż farba wyschnie. Gdy już będziemy gotowi, wracamy do miejsc, które malowaliśmy ciemną farbą i woskowaliśmy. Będziemy potrzebować metalowego narzędzia, np. noża. Jego tępą (absolutnie nie ostrzem!) częścią, delikatnie ścieramy nadmiar białej farby – w ten sposób powstaną przetarcia, do których dążyliśmy. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze bardziej intensywny efekt, możemy poprzecierać cały mebel papierem ściernym. W ten prosty sposób nadamy meblom nowy blask, wystylizujemy je na stare, ale odświeżone meble i bez przeszkód będziemy mogli z nich korzystać – teraz już po zmianach, w nowym stylu, który przywodzi na myśl Shabby Chic.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+
Strona: www.woodica.pl

Napisz komentarz

* Nazwa:
* E-mail: (Niepubliczny)
   Strona: (Razem z http://)
* Komentarz:
Płacę przez PayU

Kup u producenta

Newsletter

* Rejestrując się w Newsletterze wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Made of Wood Group Surmiak Mateusz w celach marketingowych oraz na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej. Podanie danych jest dobrowolne. Każdemu subskrybentowi newslettera przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych, możliwości ich poprawiania oraz żądania zaprzestania ich przetwarzania zgodnie z Polityką Prywatności.
Blogi / Fora
Blog i encyklopedia poświęcone technologii drewna - wikiwood.edu.pl Blog. Meble bukowe, dębowe, brzozowe - meblebukowe24.pl Blog. Woskowane meble sosnowe - woskowanemeble24.pl Blog, technologia drewna - sosnowemeble24.pl Blog. Meble drewniane, technologia drewna - mebledrewnianeproducent.pl Forum meble drewniane. Najpopularniejsze forum o meblach z litego drewna. - meblezdrewna24.eu
sklep@hacienda.pl